ES_Ahvenamaa_2021

Kastelholmi loss. Foto Priit Lauri.

EESTI SINFONIETTA tähistab Ahvenamaa sõltumatuse 100.aastapäeva rahvusvahelise ooperiproduktsiooniga.

9.juunil 2022 täitub 100 aastat Ahvenamaa iseseisvuse väljakuulutamisest.
Selle, väikesele saarestikule nii olulise sündmuse tähistamist alustatakse juba aastake varem Islandi heliloojalt Karólína Eiríksdóttirilt tellitud ooperiga „Lisbeta – ära lase nõidadel elada!”.
Ooperi aluseks on Carina Karlssoni raamat "Märket", mis räägib Persnäsist pärit Lisbeta eluloost, naistevaenulikust ühiskonnast ja sellega kaasnenud ebausust ning süüdimõistmisest nõidumises.

Carina Karlssoni ja Ida Kronholmi kirjutatud libreto põhineb 17.sajandil toimunud tõsielulistel sündmustel.
Noor kihelkonnakohtunik Nils Psilander saabub Ahvenamaale Dorpatist (Tartust), mis kuulub sel ajal Rootsi võimu alla. Ta toob kaasa uued kohturaamatud, milles on kirjas seadused, kuidas tuleb karistada neid, kes saatanaga liituvad. Just nende uute seaduste alusel vangistatakse ning hukatakse võimukate meeste väljamõeldiste alusel seitse naist - Lisbeta Skarp Persnäsist, Karin Persdotter Emkarbyst, Maria Nilsdotter Emkarbyst, Ebba Hindrichszon Finbyst, Anna Bengtzdotter Högbolstadist, Ingeborg Olsdotter Västansundast, Margreta Mårtensdotter Norrbyst.
Ooperis annavad tegelaskujudele hääle lisaks Soome ja Rootsi päritolu ooperitähtedele ka Ahvenamaalt Euroopa lavadele jõudnud ooperilauljad. Lisbeta - Sofie Asplund, kohtunik Nils Psilander - Philip Björkqvist, preester Kjellinus - Dan Karlström. Nõiajahi esimeseks ohvriks langenud naise Karini rollis on Jenny Carlstedt. Therese Karlsson kujutab auväärset Ebbat. Lisbeta abikaasa Perina saame kuulda Aarne Pelkoneni. Ootamatuim roll on akordionist Veli Kujalal, kes astub üles Harakana.
Ooperi dirigent on Anna-Maria Helsing.
Etendused toimuvad 15.07, 16.07 ja 17.07 Mariehamni Alandica kontserdimajas.